Via ferraty v okolí Arca 2018

V okolí Arca na ferratách jsem byl již podruhé. Tentokrát jsme nebydleli v kempu v Arcu, ale pronajali jsme si přes booking.com domek na úpatí hory nad Arcem. Cenově to je jen o trochu dražší než camp dole v Arco a luxus nesrovnatelný (pěkná sprcha, zahradní posezení s výhledem, krb na grilování,…). Vylezli jsme šest ferrat a zablbli si na windsurfech na Gardě.

cs 5 Aug 2018
Reading time: 3 minutes
Traveling

Massimiliano Torti (Sentiero dei Banditi)

Celá ferrata je v podstatě úzká pěšinka vysekaná do skály nad jezerem. Velmi důležité je, že téměř po celé délce ferraty chybí jistící lano (což jsme nevěděli) a je doporučováno vlastní dojištění. Celá ferrata je horizontální s krásným výhledem na Lago di Garda. Cesta je zajištěna nýty, místy jsou zbytky lan a jen ty nejtěžší úseky jsou zajištěny ocelovým lanem (občas jen lankem). Kromě toho, že bez vlastního dojištění je ferrata velmi nebezečná, obsahuje několik težších úseků. Při jednom z nich se doslova ručkuje po laně (i když jen asi 2 metry).

Více informací zde, pokud nevládnete italštinou, pomůže google translátor ;-).

Ferrata delle Laste e Gallerie di Cima Rocca

Tato cesta si skoro nezaslouží název ferrata. Cesta je místy jištěna ocelovým lanem, ale zcela zbytečně. Jedná se v podstatě o hezkou túru okořeněnou tunely z první světové války.

Monte Albano

Tuto ferratu jsem šel už podruhé. Jedná se o velmi krásnou ferratu nad městečkěm Mori. Nástup je velmi krátký po asfaltované cestě z Mori a následně pár set metrů nízkým lesem. Ferrata je hodnocena stupněm D, avšak subjektivně bych ji takto obtížnou neviděl. Po celé délce je velmi přejištěna všudypřítomnými kramlemi. Všechny vertikální úseky se tak promění v kramlový žebřík. Nicméně je velmi vzdušná a žebříky se místy lezou v mírném záklonu. Vyžaduje tedy jistou fyzickou a psychickou připravenost.

Více informací zde.

Rio Ruzza

Ten samý den jsme si ještě zajeli na tuto krátkou ferratku. Nástup je mírný a krátký. Samotná ferrata je jen krátký žebřík z kramlí doplněný o lanový mostek hned vedle krásného vodopádu. Jako doplňkový program na odpoledne je tato ferratka ideální a vodopád opravdu stojí za zhlédnutí.

Ferrata je vhodná pro začátečníky na ozkoušení jištění a sžívání se s výškou.

Více informací zde.

Sentiero degli Scaloni

Poměrně krátká via ferrata na městečkem Dro. Samotná cesta je velmi lehká a mnoho lidí ji šlo bez jištění. Sestup je poměrně hezký a sám o sobě by mohl být obdobnou (tedy velmi lehkou) via ferratou jako cesta nahoru.

Více informací zde.

Rino Pisetta

Tato královská via ferrata v okolí Arca je známá jak svou obtížností (E), tak nádhernými výhledy. V okolí Arca se bezpochyby jedná o nejtěžší via ferratu a pro mě osobně zatím také nejtěžší via ferratu jakou jsem kdy lezl. Stejně jako Monte Albano i tuto via ferratu jsem šel již podruhé.

Ferrata začíná v Sarche. Nástup je poměrně krátký, ale celkem ostrý. Ferrata samotná je převážně vertikální a je zajištěna pouze lanem (kramle jsou jen na jednom místě). Hned začátek je velmi náročný a i tentokrát jsme dole potkali lidi co se rozhodli z něj slézt a ferratu nejít. Cesta obsahuje několik D a D/E úseků, kde se špatně hledají stupy na nohy a je nutno je přelézt na tření proti skále. Obtížné úseky jsou i poměrně vzdušné, ale zároveň žádná část ferraty není převislá, takže je možno po cestě odpočívat. Ferrata končí krátkým, velmi pěkným, hřebínkem. Sestup vede přes vesničku Ranzo dolů k hradu k jezeru a následně po stezce vedle hlavní silnice zpět do Sarche. Asi ve třetině sestupu je možno doplnit vodu v lesním tábořišti/odpočívadle těsně nad Ranzem.

Více informací zde.

Found typo? Fix me!